Committees

International Advisory Committee (IAC)

 

Shangjr Gwo (NSRRC, Taiwan)--Chair

Gabriel Aeppli (SLS, Switzerland)

U. Arp (SURF, US)

Tilo Baumbach (ANKA, Germany)

Caterina Biscari (ALBA, Spain)

Joel D. Brock (CHESS, US)

Jean Daillant (SOLEIL, France)

Michael Dunne (LCLS, US)

Roger Falcone (ALS, US)

Robert Feidenhans'l (XFEL, Germany)

Alfonso Franciosi (ELETTRA, Italy)

Kelly J. Gaffney (SSRL, US)

Andrew Harrison (DLS, UK)

John Hill (BNL, NSLS-II, US)

Tetsuya Ishikawa (SPring-8/SACLA, Japan)

Nobuhiro Kosugi (UVSOR, Japan)

Robert Lamb (CLS, Canada)

Kibong Lee (PLS, Korea)

Yalin Lu (NSRL, China)

Youichi Murakami (KEK, Japan)

Andrew Peele (AS, Australia)

Anke Kaysser-Pyzalla (BESSY, Germany)

Christoph Quitmann (MAXLAB, Sweden)

Francesco Sette (ESRF, France)

Kenya Shimada (HiSOR, Japan)

A. J. Roque da Silva (LNLS, Brazil)

Stephen Streiffer (APS, US)

Sarawut Sujitjorn (SLRI, Thiland)

Metin Tolan (DELTA, Germany)

Gerhard Ulm (MLS, Germany)

Edgar Weckert (HASYLAB/PETRA-III, Germany)

Zhentang Zhao (SSRC, China)

 

Scientific Program Committee (SPC)

 

Di-Jing Huang (NSRRC, Taiwan)--Chair

Shin-ichi Adachi (KEK, Japan)

Miguel Angel Garcia Aranda (ALBA, Spain)

Uwe Arp (SURF, US)

Joel D. Brock (CHESS, US)

Dean Chapman (CLS, Canada)

Andy Dent (DLS, UK)

Alexander Föhlisch (BESSY, Germany)

Thomas Gog (APS, US)

Shunji Goto (SPing-8/SACLA, Japan)

Jianhua He (SSRF, China)

Franz Hennies (MAXLAB, Sweden)

Amina Taleb-Ibrahimi (SOLEIL, France)

Michael James (AS, Australia)

Jae-Young Kim (PLS, Korea)

Prapong Klysubun (SLRI, Thailand)

Michael Krisch (ESRF, France)

Claudio Masciovecchio (ELETTA, Italy)

Serguei Molodtsov (XFEL, Germany)

Fritjhof Nolting (SLS, Switzerland)

Taichi Okuda (HiSOR, Japa)

Howard Padmore (ALS, US)

Piero Pianetta (SSRL, US)

Aymeric Robert (LCLS, US)

Christian Schroer (HASYLAB/PETRA-III, Germany)

Qun Shen (BNL, NSLS-II, US)

Svetoslav Stankov (ANKA, Germany)

Chrisitan Sternemann (DELTA, Germany)

Kiyohisa Tanaka (UVSOR, Japan)

Gerhard Ulm (MLS, Germany)

Harry Westfahl Jr. (LNLS, Brazil)

Guobin Zhang (NSRL, China)

 

Local Organizing Committee (LOC)

 

Di-Jing Huang (NSRRC)--Chair

Ashish Atma Chainani (NSRRC)

Shih-Hung Chang (NSRRC)

Chun-Jung Chen (NSRRC)

Jin-Ming Chen (NSRRC)

Cheng-Maw Cheng (NSRRC)

Shih-Chun Chung (NSRRC)

Chao-Hung Du (TKU)

Chia-Hung Hsu (NSRRC)

E-Wen Huang (NCTU)

Yu-Shan Huang (NSRRC)

Bing-Joe Hwang (NTUST)

Ching-Shiang Hwang (NSRRC)

Yuch-Cheng Jean (NSRRC)

Chih-Hao Lee (NTHU)

Hsin-Yi Lee (NSRRC)

Jyh-Fu Lee (NSRRC)

Ming-Chyuan Lin (NSRRC)

Minn-Tsong Lin (NTU)

Ru-Shi Liu (NTU)

Tun-Wen Pi (NSRRC)

Way-Faung Pong (TKU)

Hwo-Shuenn Sheu (NSRRC)

Bor-Yuan Shew (NSRRC)

Mau-Tsu Tang (NSRRC)

Der-Hsin Wei (NSRRC)

Yaw-Wen Yang (NSRRC)

Steve Sheng-Fa Yu (Academia Sinica)