Invited speakers

  

Plenary speakers (in alphabetical order)

Alfred Baron (SPring-8, Japan)

Aina Cohen (SLAC, US)

Ana Diaz (PSI, Switzerland)

Robert Feidenhans'l (European XFEL, Germany)

Ian Foster (APS/U. of Chicago, US)

Yeu-Kuang Hwu (Academia Sinica, Taiwan)

Tetsuya Ishikawa (SPring-8, Japan)

Christoph Quitmann (MAX IV, Sweden)

Pantaleo Raimondi (ESRF, France)

Eli Rotenberg (ALS, US)


Confirmed invited speakers of parallel sessions (in alphabetical order)

Alun Ashton (DLS, UK)

Klaus Attenkofer (NSLS-II, US)

Saša Bajt (DESY, Germany)

Hans Bechtel (ALS, US)

Rachid Belkhou (SOLEIL, France)

Chris Benmore (APS, US)

Anna Bergamaschi (SLS, Switzerland)

Marten Bernhardt (U. of Göttingen, Germany)

Sebastien Berujon (ESRF, France)

Anne Bonnin (SLS, Switzerland)

Nick Brookes (ESRF, France)

Jernej Bufon (ELETTRA, Italy)

Yong Cai (BNL, US)

Flavio Capotondi (ELETTRA, Italy)

Wonsuk Cha (APS, US)

Henry Chapman (CFEL, Germany)

Yong Chu (BNL, US)

Gianluca Ciatto (SOLEIL, France)

Florent Cipriani (EMBL Grenoble, France)

Peter Cloetens (ESRF, France)

Daniele Cocco (SLAC, US)

Marine Cotte (ESRF, France)

Marie Emmanuelle Couprie (SOLEIL, France)

Ethan Crumlin (ALS, US)

Martin Dierolf (TU München, Germany)

Eric M. Dufresne (APS, US)

Sebastian Eckert (Potsdam U., Germany)

Stefan Eisebitt (MBI Berlin, Germany)

Kenneth Evans-Lutterodt (BNL, US)

Vincent Favre-Nicolin (ESRF, France)

Robert Fischetti (APS, US)

Uwe Flechsig (PSI, Switzerland)

Alexander Föhlisch (Potsdam U., Germany)

Raul Freitas (LNLS, Brazil)

Erika Giangrisostomi (HZB, Germany)

Sebastian Göde (European XFEL, Germany)

Heinz Graafsma (DESY, Germany)

Toru Hara (SPring-8, Japan)

Takaki Hatsui (SPring-8, Japan)

Philip Heimann (SLAC, US)

Georg Held (DLS/U. of Reading, UK)

Daryl Howard (AS/ANSTO, Australia)

Kuo-Tung Hsu (NSRRC, Taiwan)

Jui-Che Huang (NSRRC, Taiwan)

Yu-Shan Huang (NSRRC, Taiwan)

Ichiro Inoue (SPring-8, Japan)

Kent Irwin (SLAC, US)

Ulf Johansson (MAX IV)

Kai-Yang Kao (NSRRC, Taiwan)

Matthew Kasa (APS, US)

Jung Ho Kim (APS, US)

Nigel Kirby (AS, Australia)

Ching-Shun Ku (NSRRC, Taiwan)

Markus Kuster (European XFEL, Germany)

Lee-Jene Lai (NSRRC, Taiwan)

Kibong Lee (PAL-XFEL/PLS, Korea)

Yao-Chang Lee (NSRRC, Taiwan)

Chien-Yu Lee (NSRRC, Taiwan)

Klaus Lieutenant (HZB, Germany)

Yanwei Liu (SLAC, US)

Mikako Makita (European XFEL, Germany)

Adrian Mancuso (European XFEL, Germany)

Alessandro Marras (DESY, Germany)

Olivier Mathon (ESRF, France)

Satoshi Matsuyama (Osaka U., Japan)

Katherine McAuley (DLS, UK)

Sean McSweeney (BNL, US)

Alke Meents (DESY, Germany)

Wladek Minor (U. of Virginia, US)

Christian Morawe (ESRF, France)

Sekazi Mtingwa (LAAAMP)

Amor Nadji (SOLEIL, France)

Tetsuya Nakamura (SPring-8, Japan)

Evgeny Nazaretski (BNL, US)

Taito Osaka (SPring-8, Japan)

Rui Pan (DESY, Germany)

Luc Patthey (Swiss-FEL, Switzerland)

Andrew Peele (AS, Australian)

Eric Pellegrin (ALBA, Spain)

Sergey Peredkov (MPI CEC, Germany)

François Polack (SOLEIL, France)

Claude Pradervand (PSI, Switzerland)

Ralf Roehlsberger (DESY, Germany)

Antonio Jose Roque da Silva (LNLS, Brazil)

Volker Rose (APS, US)

Pascale Roy (SOLEIL, France)

Antoine Royant (Inst. for Structural Biology, France)

Christian G. Schroer (DESY, Germany)

Kawal Sawhney (DLS, UK)

David Shapiro (ALS, US)

Guoyin Shen (HPCAT/APS, US)

Qun Shen (BNL, US)

Bor-Yuan Shew (NSRRC, Taiwan)

Xianbo Shi (APS, US)

Deming Shu (APS, US)

Yuri Shvyd'ko (APS, US)

Frank Siewert (HZB/BESSY-II, Germany)

Vicente Armando Sole (ESRF, France)

Florian Sorgenfrei (U. of Potsdam, Germany)

Eli Stavitski (BNL, US)

Vladimir Strocov (SLS, Switzerland)

Michael Stuckelberger (DESY, Germany)

Tao Sun (APS, US)

Dmitri Svergun (EMBL, Germany)

Renzhong Tai (SINAP, China)

Yukio Takahashi (Osaka U., Japan)

Kenji Tamasaku (SPring-8, Japan)

Hitoshi Tanaka (SPring-8, Japan)

Hamed Tarawneh (MAX IV, Sweden)

Takashi Tomizaki (PSI, Switzerland)

Sebastian Trippel (DESY, Germany)

Yi-Wei Tsai (NSRRC, Taiwan)

Christian Tusche (Peter Grünberg Inst., Germany)

Pavel Vagin (DESY, Germany)

Antonios Vamvakeros (ESRF, France)

Dmitry Vasilyev (Johannes Gutenberg-U. of Mainz, Germany)

Elio Vescovo (BNL, US)

Stefan Vogt (APS, US)

Armin Wagner (DLS, UK)

Tracy Walker (CLS, Canada)

Chun-Chien Wang (NSRRC, Taiwan)

Jun Wang (BNL, US)

Meitian Wang (PSI, Switzerland)

Rainer Wanzenberg (DESY, Germany)

Björn Wehinger (U. of Geneva/PSI, Switzerland)

Lutz Wiegart (BNL, US)

Arthur R. Woll (CHESS, US)

Krzysztof Wrona (European XFEL, Germany)

Jumpei Yamada (Osaka U, Japan)

Yusuke Yamada (KEK, Japan)

Shigeru Yamamoto (KEK, Japan)

Masaki Yamamoto (SPring-8, Japan)

Xiaogang Yang (DESY, Germany)

Gung-Chian Yin (NSRRC, Taiwan)

Hirokatsu Yumoto (SPring-8, Japan)

Kai Zhang (BSRF, China)

Diling Zhu (SLAC, US)

Zhentang Zhao (SINAP, China)

Ke-Jin Zhou (DLS, UK)